Tebrik Ederim…

İyi ve güzel şeyler, hayırlı işler yapanlara, teşekkür etmek yapılabileceklerin en kolayı ama en önemlisidir. Sen ve senin kişilik yapında olanlardan ancak böyle iyi işler beklenir. Tebrik ederim. Devamını dilerim. Sitenin “Merhaba” köşesinde belirttiğin düşünceler ve yol haritası isabetlidir. Bu hizmetinle, ark’ ı açtın, bağa, bahçeye, ilk suyu ulaştırdın. Bu suyun artması, hayat verdiği alanların genişlemesi biraz da bağın, bahçenin sahiplerinin ilgi, istek ve katkıları ile olacaktır.

Geçmişte, Köy meydanlarında, büyük taş dibeklerde, büyük tokmaklarla keşkek dövülürdü, İki kişi tokmak sallarken etrafında toplananlar da, onları isteklendirmek için, (HIH) diyerek tempo tutarlardı. Yani dövmede emeği olmayanlar , hiç olmaz ise, olanlara moral destek olurlardı. Burada da en azından bu olmalıdır. Senin başlattığın bu işe ilgi ve desteğin iyi olacağı, arkın genişleyeceği, suyun artarak akacağı anlaşılıyor.

 Bilgisayar ile, internetle tanışan bir öğrencimizin, bir gurbetçimizin, buradan köyüne ulaşmasının, köklerini tanımasının, köylüleri ile iletişim kurmasının, yurt sevgisi, birlik beraberlik duygusu üzerindeki yararlarını söylemeye gerek yoktur. Bu durum, aynı zamanda çağ atlamanın da en güzel göstergelerinden birisidir.

Dünyanın her yerinde, doğup büyüdüğü yerlerin dışında yaşayan, gönül bağı devam eden insanların, yörelerine, yurtlarına, daha fazla yararlı oldukları bilinmektedir. Bu konuda ve Köyün gelişmesiyle ilgili her konuda köyde yaşamasalarda kökü köyde olan ve sevgisi devam eden Güney’ lilere daha fazla görevler düşmektedirler.
Şenol KUŞCU’ da bugüne kadar, hep bu görevin bilincinde ve içinde olmuştur. Bundan sonra da, oğulları, torunları ve sizlerle birlikte olmaya gayret edecektir.

Sevgili Turgut;
Oluşturduğun site’ de, örneğin,
• Yüksek öğrenim görmüş, Müteşebbis olmuş Güneylileri tanıyalım.
• I. Dünya Savaşına ve Kurtuluş Savaşlarına katılan ve katılıp’ da dönemeyen köylülerimiz. Cumhuriyet dönemi vatan şehitlerimiz.
• Aşağı Güney köyüne gelenler neler yapabilir.? (Köy kahvesinde güzel çay içebilir, çay’ da yüzebilir, balık tutabilir, av yapabilir v.s)
• Köyümüzün yaşlı kuşağı ile Röportajlar (Geçmişte Köyümüz’ de Hayat v.b)
• Aşağı Güney Köyünde neler yetişir?
• Köyümüzün ve çevresinin uydulardan görüntüsü.
• Komşu Köylerimizi tanıyalım.
………………………………………… .
v.b. sayfaların zaman içinde yer almasının yararlı olacağını düşünüyorum.

Sana ve senin gibi köyüne, kentine, çevresine yararlı olan herkese teşekkür ederim. Tüm Güneylilere, kökü Güneyde olanlara selam, sevgi ve içten iyi dileklerimle.
Prof. Dr. Şenol KUŞCU
senolkuscu@yahoo.com
Karaelmas Üniversitesi-ZONGULDAK