Selam, Köyümün İnsanları!

       Bu siteyi kurup sizlere ‘’MERHABA’’ diyeli altı ay oldu. Bu süre içerisinde epeyce yol aldık.Hemen herkesten olumlu tepkiler aldık.Sitemiz bu zaman zarfında 5500 kez civarında ziyaret edilmiş.Bu da ortalama günde otuz,ayda dokuz yüz ziyaret anlamına geliyor.Hala ulaşamadığımız ve sitemizden habersiz olan hemşerilerimiz var.Bunlara ulaşabilmemiz için sizlerin desteğine ihtiyacımız olduğu kesin.Yine de şükürler olsun ki köyümüz insanına ümit olduk,moral olduk,gelecek adına iyi ve güzel temennilerin kaynağı olduk.Sizlerin ilgi ve alakası devam ettikçe daha güzel şeylerin olacağını müjdeleyebilirim.Sizden ricam;sitemizi günlük olarak ziyaret edin.Bizi ilgilendiren haberleri mail adresime yazın ve çevrenizde hala sitemizden habersiz  olanlar varsa, onları da bilgilendirin. 

         On gün önce 3-4 saatliğine de olsa bu toprakların aşağı olan bir ağabeyimizle; Abdullah YURTTAŞ ile köyümüzü ziyarete gittik. Dost ve arkadaşlarımızı gördük.Şöyle bir köy turu attık.Kuşcular mahallesinde ‘’DORUK’’ denilen yerden uzuun uzuuuun baktık.Temiz havayı içimize çektik deriin deriiin.Gurbette olanlar bilir neler hissettiğimizi fazla söze gerek yok sanırım.Sonra İsmail KELLECİ amcamıza misafir olduk.Sağolsun kendisi ve eşi bizleri türk toplumunun genlerinde var olan misafirperverlikle ağırladılar. 

Köyümüzde değişen bir şey yok. Her şey aynı gibi devam ediyor.30-40 tonluk kum kamyonları köyün içinden geçmeye devam ediyor. Çıkan toz ve gürültüden şikayet edeni de görmedik.Bazıları için bu durum veli nimet.Galiba tek şikayet eden bizim gibi gurbette olanlar.Haaa unutmadan söyleyeyim.Köy kahvesinin yan tarafı yani derenin içi çöp poşetleri  ve pislik ile iyice dolmuş.Çok kötü bir görünüm arz ediyordu.Bundan da rahatsız olan yok sanırım.Zira buraya dışarıdan gelen misafir, amir, memur vs… oturur bir çay içer.Bu pisliği görürse hiç hoş olmaz.Sizlere bir teklifim var.Önümüzdeki bayramda köyümüze gidelim ve gurbetten gelenler olarak derenin ve köy çeşmesinin etrafının temizliğini yapalım. Belki utanırlar da bundan sonra oralara bir daha çöp atmazlar.

Abdurrahman ağabeyimizin dernek konusunda ki çabalarına 3-4 kişi dışında destek veren olmadı. Maalesef  ki olmadı. Aslında bu durum bir gerçeği bizim gözümüzün içine soktu. Bizde birlik ve berberlik kültürü yok ve hala aynı durumdayız. Bu yapılan bireysel çıkışlar da desteksiz kalınca ümidimiz kırılıyor.Ama yılmak,yorulmak yok.Yola devam, ta ki bir gün olup özlediğimiz birlik ve beraberlik ruhunu yakalayıncaya kadar.

Şenol bey yaz mevsiminde görüştüğümüzde bahsetmişti. Köyün altyapı ve çevre düzenlemesi projesi yapılmış.Üniversitenin görevlendirdiği teknik elemanlar günlerce köyün sokaklarını ölçüp biçmişler ve bir proje yapmışlar.Altına da üç tane profesör imzasını atmış.Durum valiye aktarılmış.Şenol bey şunu teklif etmiş köyümüze; ‘’Siz köy olarak gücünüz nispetinde bir miktar para toplayın, topladığınız kadar da ben destek olayım.Ortaya bir irade çıksın.Niyetimizi gösterelim.Sonra ben çıkıp etkili ve yetkili kişilerden destek isteyeyim’’Ama maalesef köyümüzden destek veren çıkmamış.Acı ama gerçek.Halbuki sadece o projeyi köy olarak yaptırmaya kalksak  başaramayız.Böyle bir proje 100 milyar lira gibi bir paraya zor yaptırılır.Altına da üç profesöre imza attıramayız.

Sevgili hemşerilerim, şöyle bir hayal edin;Yollar parke taşı ile döşenmiş, kaldırımları yapılmış,yolun sağında ve solunda ağaçlar var.Köy meydanına bir park yapılmış ve pırıl pırıl.Gelen misafirinizi gururla ağırlayabiliyorsunuz.Köy çeşmesi onarılmış ve çevresi düzenlenmiş.O eski berbat görüntü kaybolmuş vs… vs….İşte proje kısaca böyle.Bu bilgiyi kısaca sizlere aktarıyorum.Yakın bir zamanda  projenin sahibi Sayın Prof. Dr Şenol KUŞCU kendi diliyle sizlere daha detaylı olarak anlatacaktır umarım.Ama sizler bu projeden etkilendiğinizi ve elinizden geleni yapacağınızı kendisine iletirseniz sanırım o da harekete geçecektir.Kendisini tanımayan yoktur. Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bölüm başkanı.Kendisine mail ve telefonla ulaşabilirsiniz.

Haydi Aşağıgüney ile dertlenen ve ümitlerini kaybetmeyenler top sizde. İster o pası verin gol olsun, isterseniz her zaman ki gibi taca atın.

Saygı ve sevgilerimi sunarım.Sağlıcak ile kalın….

Turgut KELLECİ

Kasım 2008-Tekirdağ