KÖYÜMÜZÜN TANITIMI


Aşağıgüney köyü batı karadeniz bölgesinde Karabük ili Safranbolu ilçesinin Kastamonu il sınırında Soğanlı çayının kuzeyinde yer alan yörenin büyük köylerinden birisidir.Kuzeyinde Şiringüney (Eski adı Kadıncı),doğusunda Yukarıgüney (Dolayıgüney) ve Sofçular, güneyinde Saitler (Saatler) ve batısında da Geren ile Gündoğan (Sarıyanı) köyleri bulunmaktadır.

Köyümüzün tarihi tam olarak bilinmemektedir fakat çok eskiden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı tarihi kalıntılardan anlaşılmaktadır.Köyümüzün tarihi geçmişi araştırılmakta olup elde edilen bilgiler bu sayfada zamanla yayınlanacaktır.

Karabük iline 30 km, Safranbolu ilçesine 25 km uzaklıktadır. Karabük-Kastamonu karayoluna Toprakcuma köyünden 8 km mesafede asfalt yol ile bağlanmış olup, aynı zamanda Karabük-Ovacık yolu köyümüzden geçmektedir. Ulaşımı kolay ve sorunsuzdur.

Daha önce Kastamonu ili Araç ilçesine bağlı bir köy iken, Karabük il olduktan sonra 2000 yılında yapılan bir referandum ile Karabük’e bağlanmıştır.

Son yıllarda safran üretimine başlanmış ve halen 11 aile 11 dönüm safran ekimi yapmaktadır.Yıllık 6 kg civarında safran çiçeği hasadı yapılmakta olup, 5 ton civarında safran soğanı mevcuttur.Köyümüz safran çiçeği üretiminde çok başarılı olup il özel idaresi tarafından desteklenmektedir.

Köyümüzde son yapılan nüfus sayımına göre 265 kişi ikamet etmektedir.Temmuz 2008 tarihi itibari ile yurt içinde ve dışında köyümüz nüfusuna kayıtlı 966 erkek, 1423 bayan ile toplam 2389 kişi mevcuttur.Bu nüfusun büyük bir kısmı İstanbul’da ikamet etmektedir.
Turgut KELLECİ
Eylül 2008